|

“Het geeft echt een goed gevoel om iets voor iemand te betekenen”

Anne wist na een bezoek aan het asielzoekerscentrum meteen dat ze iets wilde betekenen voor nieuwkomers. “Ik merkte daar hoe blij mensen werden van iets simpels als samen een spelletje spelen of een gesprek. Dat raakte me.” Ze ging opzoek naar manieren om zich in te zetten en kwam al snel uit bij Buddy to Buddy Apeldoorn. “Buddy to Buddy sprak me meteen aan.” Voor Sidar lag de motivatie anders, maar het doel was hetzelfde, namelijk verbinding maken. “Ik wilde nieuwe mensen leren kennen en meer contact hebben met Nederlanders. Ook wilde ik mijn Nederlands verbeteren en Buddy to Buddy leek mij een leuke en fijne manier om dat te doen.”

Veluwse Markt

Toen Anne en Sidar elkaar voor het eerst ontmoetten, was er direct een klik. Anne: “We zijn allebei 23 jaar en delen veel interesses. Sidar spreekt al heel goed Nederlands, dus we konden meteen fijn met elkaar praten.” Sidar: “De eerste ontmoeting was een beetje spannend, maar ook leuk! Anne was heel vriendelijk en open. We hebben meteen goed gepraat en gelachen en ik voelde me snel op mijn gemak.”

Sindsdien doen ze van alles samen. “Afgelopen week zijn we nog naar de Veluwse Markt geweest, dat was echt leuk. Je ziet daar veel van de Nederlandse cultuur”, vertelt Anne. “Verder wandelen we graag samen of gaan we naar Bussloo. Het is maar net waar we zin in hebben.” Sidar vult aan: “We drinken soms koffie of thee samen. We wandelen, praten over cultuur en het dagelijks leven. Soms gaan we inderdaad naar de markt of naar een museum. Het zijn vaak kleine dingen, maar het is altijd gezellig samen.”

Cultuur

Beiden vinden het mooi dat ze niet alleen plezier hebben, maar ook veel van elkaar leren. “Ik vond het bijzonder om te horen hoe belangrijk eten is in de Turkse cultuur”, zegt Anne. “Sidar vertelde over de uitgebreide maaltijden die vaak samen met familie worden gegeten en hoe eten voor hun echt een moment is om samen te komen.” Sidar: “Ik heb geleerd dat Nederlanders heel direct zijn, maar ook eerlijk en open. Anne leert mij veel over Nederlandse gewoontes: hoe mensen plannen maken, feestdagen vieren en wat ze belangrijk vinden. Anne is ook geïnteresseerd in mijn cultuur en stelt veel vragen. Dat vind ik erg leuk.”

Ook voor de komende tijd staan er leuke activiteiten op de agenda. “We gaan binnenkort met andere buddy’s beachvolleyballen, daar hebben we allebei veel zin in”, vertelt Anne. Sidar: “En we willen samen nog een museum bezoeken. We vinden het allebei leuk om nieuwe dingen te leren en samen iets cultureels te doen.”

Verbinding

Beiden raden anderen aan om zich aan te melden als buddy. “Het is ontzettend dankbaar en je krijgt er veel voor terug”, zegt Anne. “Het geeft echt een goed gevoel om iets voor iemand te kunnen betekenen, ook als het iets kleins is. Je leert zelf ook veel en het is heel waardevol om op deze manier verbinding te maken.”


Sidar: “Het is een mooie manier om nieuwe mensen te ontmoeten en echt contact te maken. Je leert veel van elkaar en het helpt om je thuis te voelen in Nederland. Ik denk dat iedereen iets positiefs uit Buddy to Buddy kan halen.”

Door: Willemijn Roodbol

Anne en Sidar waren afgelopen zaterdag te gast bij RTV Apeldoorn. Luister het item hieronder terug.