Taal, taart en echte vriendschap

Eveline en Ali leerden elkaar kennen op het matchingsdiner bij de Oase. Ali: “Ik vond die eerste ontmoeting een beetje spannend, maar vooral heel gezellig. Het voelde al snel vertrouwd, alsof we elkaar al langer kenden.” Eveline had precies hetzelfde. “Ik had geen idee wat ik kon verwachten, maar Ali had mij al snel gespot op basis van een gemeenschappelijke dierensticker die we moesten dragen.” Heel even voelde het voor haar wat ongemakkelijk dat haar buddy een man was. “Maar zodra we gingen praten, merkte ik hoe open, grappig, leergierig en enthousiast hij is. We hadden meteen een klik.”
Ali kende al andere buddy’s, wat het contact met de rest van de groep ook meteen makkelijk maakte. Eveline: “En door de manier waarop Dunya en Nancy de avond organiseerden, voelde ik me direct op mijn gemak. Dat hielp echt bij die eerste kennismaking.” Ali: “Wat ik ook leuk vond, is dat Eveline zo’n open houding had en meteen enthousiast over zichzelf vertelde. Het gesprek liep vanaf het begin heel soepel.”
Vriendschap
Eveline was eerder taalmaatje via VluchtelingenWerk en dat smaakte naar meer. “Ik denk dat het voor iedereen goed is om uit je bubbel te stappen en andere mensen te ontmoeten. Dat Buddy to Buddy zich zo richt op gelijkwaardige vriendschap – en dat het zo’n briljante match zou worden – had ik niet durven hopen.” Voor Ali was taal ook een belangrijke motivatie om mee te doen. “Toen ik naar Rotterdam verhuisde, nam ik me voor om goed Nederlands te leren en te integreren. Dat is supergoed gelukt, mede dankzij mijn buddy Eveline.”
Wat hun vriendschap bijzonder maakt, is vooral de klik in persoonlijkheid.
Ali: “We hebben echt een oprechte band opgebouwd. We kunnen lachen, maar ook serieuze gesprekken voeren. En ondanks onze verschillende achtergrond leren we veel van elkaar.”
Eveline: “Er zijn drie dingen die ons verbinden: onze focus op blijven leren en ontwikkelen, onze open en directe manier van communiceren, en – niet onbelangrijk – onze gedeelde liefde voor lachen. We flappen er allebei makkelijk iets uit.” Ali: “Eveline heeft ook een unieke kijk op het leven, die me vaak aan het denken zet. Het voelt nooit als ‘helpen’, maar echt als een gelijkwaardige vriendschap.

Appeltaart
Wandelen en samen wat drinken zijn hun favoriete bezigheden. Eveline: “Maar we zijn steeds meer samen gaan ontdekken, zoals appeltaart eten bij Dudok, bitterballen en sjoelen bij De Gele Kanarie. Soms praten we ook over serieuzere dingen, zoals solliciteren en netwerken.” Ali is opgeleid als boekhouder en vond inmiddels ook werk in zijn vakgebied. Iets waar ze samen trots op zijn. Eveline: “We hebben bij elkaar thuis gegeten, ik ben met mijn vriend bij Ali’s familie geweest, en hij ook bij ons.” Ali: “De lijst met activiteiten is lang: picknicken, zaalvoetballen, uit eten… maar soms is gewoon samen zijn al genoeg.”
Eveline: “Buddy worden is een laagdrempelige manier om bijzondere mensen te ontmoeten. Je wordt er wereldwijzer van. Ik las laatst een artikel van een wetenschapper die vond dat we ‘meer gepusht’ moeten worden om met elkaar te integreren. Als het zo leuk is als bij Buddy to Buddy, is dat echt geen straf.” Ali sluit af: “Buddy zijn betekent voor mij van alles. Niet alleen de taal leren, maar ook nieuwe mensen leren kennen en je thuis voelen in een nieuw land.”
Door: Willemijn Roodbol